Post

Korzyści wynikające z wyposażenia laboratorium w dostosowane do potrzeb rozwiązanie RFID

W przypadku laboratoriów, w których szybkość i dokładność skanowania dużych zapasów są niezbędne, technologia RFID stanowi radykalne ulepszenie w porównaniu z większością konwencjonalnych metod etykietowania. Technologia RFID, której początki sięgają II wojny światowej, znalazła zastosowanie w wielu branżach, od wykrywania kradzieży i skanowania kluczy do pomieszczeń po śledzenie materiałów jądrowych przez rząd USA.

Specjalistyczne etykiety RFID do każdego zastosowania

W laboratorium etykiety RFID zapewniają wiele korzyści, w tym możliwość jednoczesnego śledzenia próbek z pewnej odległości, bez konieczności bezpośredniego widzenia. Osiągają to dzięki zastosowaniu specjalistycznych pasywnych wkładek RFID składających się z układu scalonego i anteny wbudowanej w etykietę, emitujących sygnał radiowy w odpowiedzi na czytnik, który następnie przetwarza wszystkie istotne informacje o próbce. W ten sposób etykiety te pozwalają zaoszczędzić czas i zwiększyć dokładność śledzenia, zwłaszcza w przypadku dużych partii próbek, zwłaszcza gdy ich przenoszenie nie wchodzi w grę. Eliminuje to niepożądane cykle zamrażania i rozmrażania oraz pozwala zachować integralność próbki.

Kody kreskowe, poprzedni złoty standard, są stosunkowo łatwo adaptowalne; jedną z ich głównych przewag nad RFID było to, że można je było drukować na dowolnej etykiecie. W firmie LabTAG specjalizowaliśmy się wcześniej w dostarczaniu wyłącznie etykiet RFID do głębokiego mrożenia, stosowanych głównie do przechowywania w zamrażarkach w niskich temperaturach (nawet do -80°C). Na szczęście, dzięki nowo nabytej technologii firmy LabTAG, wkładki można teraz umieszczać na niemal każdej etykiecie znajdującej się w jej zasobach, co sprawia, że są one bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej dla laboratoriów akademickich i komercyjnych.

Umieszczenie wkładki RFID w etykiecie nie wyklucza możliwości drukowania (lub pisania) na jej wierzchniej stronie. Oznacza to, że próbki mogą być kodowane za pomocą dwóch typów danych, RFID i kodów kreskowych, co daje użytkownikowi optymalną elastyczność przy podejmowaniu decyzji o tym, jak i kiedy skanować próbki, aby zapewnić łatwą i dokładną identyfikowalność. Zastosowanie RFID i tekstu czytelnego dla człowieka wraz z kodami kreskowymi do identyfikacji próbek zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed błędami w obsłudze, minimalizując w ten sposób potencjalne błędy w etykietowaniu. Wkładki te można umieszczać w większości typów etykiet, w tym wykonanych z materiałów odpornych na działanie substancji chemicznych, czynników kriogenicznych i autoklawów. Te specjalistyczne etykiety są niezbędne w większości laboratoriów, od pracowni histologicznych i patologicznych, które wymagają etykiet odpornych na działanie substancji chemicznych do badań histochemicznych, po pracownie zapłodnienia in vitro i biologii komórkowej, które wymagają przechowywania komórek w warunkach kriogenicznych przez długi czas.

W przygotowaniu jest kilka produktów wartych uwagi:

  • RFID NitroTAG®: Jedna z naszych najczęściej stosowanych etykiet, w pełni odporna na warunki kriogeniczne (przechowywanie w temperaturze -196°C w ciekłym azocie), dostępna w wielu różnych rozmiarach, pasująca do każdej probówki lub fiolki, a także przylegająca do mokrych powierzchni. Dostosowane do potrzeb klienta etykiety RFID NitroTAG mogą być odczytywane nawet w kontakcie z ciekłym azotem.
  • RFID Cryo-WrapTAG™: Etykiety te są niezbędne, gdy próbki przechowywane w warunkach kriogenicznych wymagają również ochrony przed działaniem substancji chemicznych, np. alkoholi. Samo laminują się one po owinięciu wokół obwodu probówki, zapewniając wydrukowi dodatkową warstwę ochrony przed spryskiwaniem i wycieraniem alkoholem, a także ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
  • RFID XyliTUFF™: Etykiety te są wysoce zalecane podczas barwienia histochemicznego lub innych zastosowań wymagających użycia silnych rozpuszczalników. Są one odporne na długotrwałe zanurzenie i można je odczytywać w różnych środkach chemicznych, w tym (ale nie tylko) w ksylenie i nowszych środkach oczyszczających oraz substytutach deparafinujących. Zalecamy ręczny czytnik UHF RFID firmy Unitech, który zapewnia mobilność, zasięg i łatwość użycia.
  • RFID Steri-ThermoTAG™: Te odporne na działanie autoklawów etykiety doskonale sprawdzają się w różnych protokołach sterylizacji, w tym w wysokociśnieniowych autoklawach parowych, piecach z suchym ogrzewaniem, promiennikach gamma i sterylizatorach gazowych na tlenek etylenu.

Należy pamiętać, że rozmiar, materiał i konfigurację etykiet można zawsze dostosować do indywidualnych potrzeb. Dzieje się tak dlatego, że w firmie LabTAG zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze technologie i sprzęt, które pozwalają nam dostarczać rozwiązania RFID niedostępne nigdzie indziej.

Dlaczego warto wybrać niestandardowe etykiety RFID

Niestandardowe etykiety RFID posiadają kilka cech, takich jak:

  • Możliwość jednoczesnego skanowania wielu etykiet z pewnej odległości, bez konieczności bezpośredniego widzenia
  • Większa pojemność zapisu danych (do 32 znaków szesnastkowych)
  • Wyższy poziom bezpieczeństwa (dane mogą być zablokowane i chronione hasłem)
  • Możliwość wielokrotnego zapisu (do 100 000 razy, jeśli funkcja permalock nie jest aktywna)

Dzięki konfigurowalnym rozwiązaniom RFID nie ma potrzeby wybierania między identyfikacją radiową a kodami kreskowymi; można uzyskać to, co najlepsze z obu światów. Etykiety z kodami kreskowymi z wkładką RFID zachowują dwie najlepsze zalety kodów kreskowych: możliwość dostosowania, zwłaszcza w przypadku stosowania ich w systemach automatycznych, oraz standardy klasyfikacji, które zapewniają dokładność i spójność odczytu kodów kreskowych. Drukowanie z wykorzystaniem kodów kreskowych i technologii RFID zwiększa poziom bezpieczeństwa i umożliwia dokładną identyfikację próbki w przypadku, gdy jedna z metod identyfikacji nie zostanie prawidłowo zeskanowana.

Ponadto korzystanie z obu rodzajów kodowania danych nie musi wymagać dwóch drukarek; drukarka termotransferowa Zebra ZD621R może kodować chipy RFID i drukować kody kreskowe 1D lub 2D. Podobnie kody RFID i kody kreskowe można generować przy użyciu tylko jednego oprogramowania, takiego jak BarTender Pro lub ZebraDesigner 3 Pro.

Wybór najlepszego rozwiązania laboratoryjnego

Ostatecznie decyzja o zastosowaniu niestandardowego systemu RFID zależy od potrzeb Twojego laboratorium. Wdrożenie skutecznego systemu wymaga uwzględnienia kilku czynników, w tym integracji oprogramowania z LIMS i innymi systemami zarządzania zapasami, a także wykorzystania specjalistycznych skanerów (do większości zastosowań ponownie polecamy ręczny czytnik Unitech UHF RFID Reader). Konfiguracja dedykowanego systemu zarządzania odczynnikami z technologią RFID może również wymagać specjalistycznego oprogramowania do śledzenia, które pozwoli w pełni wykorzystać możliwości etykiet. W związku z tym podczas projektowania rozwiązania opartego na technologii RFID niezbędny jest producent, który może dostosować proces do potrzeb klienta. Może on pomóc nie tylko w wyborze najodpowiedniejszego typu etykiety do danego zastosowania (np. etykiety kriogeniczne do przechowywania w niskiej temperaturze lub etykiety do autoklawów do zastosowań wymagających wysokiej temperatury), ale także w dostosowaniu rozwiązania do konkretnego zastosowania w laboratorium, w tym w połączeniu niestandardowej etykiety z oprogramowaniem do śledzenia RFID i odpowiednim czytnikiem RFID. Wreszcie, co być może najważniejsze, mogą dostarczyć Ci próbki do przetestowania, abyś wiedział, że to, co dostajesz, doskonale odpowiada potrzebom Twojego laboratorium.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach.oraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.