
Jak uniknąć urazów związanych z powtarzającym się stresem w laboratorium
Uraz związany z powtarzającym się stresem (RSI) jest poważnym schorzeniem, które często towarzyszy pracy w laboratorium. Codzienna rutyna pipetowania i innych powtarzających się ruchów może prowadzić do zużycia tkanek, takich jak mięśnie, ścięgna i więzadła. Wynikający z tego obraz nie jest jasny: chroniczny ból, bóle, skurcze, obrzęki, mrowienie i drętwienie to tylko niektóre z objawów RSI. Niektórzy cierpią nawet na pełnoobjawowe zespoły związane z RSI, takie jak zespół cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgna lub zapalenie pochewki ścięgna (zapalenie wypełnionej płynem pochewki wokół ścięgna).1
Co powoduje RSI?
Powtarzające się czynności, takie jak pipetowanie, mogą stale obciążać rękę i nadgarstek, czego skutki mogą utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni (a czasem miesięcy) po zakończeniu pracy, zwłaszcza gdy trzeba włożyć pipetę do pojemnika na końcówki, aby uzyskać każdą z nich, a trzeba przygotować setki próbek. Stanie przez cały dzień ma również swoje minusy, ponieważ bardzo obciąża mięśnie i plecy, które muszą być utrzymywane w pozycji pionowej przez długi czas. Może się to nasilić, jeśli Twoja postawa jest nieprawidłowa, nawet jeśli siedzisz, a stres psychologiczny często potęguje obciążenie, które na siebie nakładasz.
Rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować szkody
Oto kilka sposobów na uniknięcie RSI podczas pracy w laboratorium:
Automatyzacja - Po co przygotowywać próbki samodzielnie i ryzykować RSI, skoro może to zrobić za Ciebie maszyna? Automatyzacja staje się powszechna w laboratorium, a wiele podstawowych zadań, w tym etykietowanie, dozowanie płynów i pipetowanie, jest w pełni zautomatyzowanych. W niektórych rodzajach laboratoriów, takich jak laboratoria histologiczne, automatyzacja osiągnęła taki poziom, że każdy etap procesu histochemicznego, od utrwalania i osadzania po sekcjonowanie i barwienie, może być obecnie wykonywany przez maszynę.
Wybierz odpowiednią pip etę - Istnieje wiele różnych pipet, które nie wymagają takiego wysiłku fizycznego jak standardowe modele. Na początek, konstrukcja pipety powinna być na tyle ergonomiczna, aby użytkownik czuł się komfortowo podczas pipetowania. Niektóre modele pipet są "lekkie w dotyku" i nie wymagają dużego nacisku podczas używania, podczas gdy inne są czysto elektroniczne. Pipety wielokanałowe i powtarzalne mogą być również cenne, ponieważ zmniejszają ogólny nakład pracy; jednakże pipety te są nieco trudniejsze w utrzymaniu i nie są zazwyczaj tak dokładne w przypadku małych objętości jak pipety jednokanałowe. Można również zakupić końcówki typu "light touch", które łatwiej jest nałożyć na koniec pipety ze względu na ich elastyczną powierzchnię górną.
PikaTAGTM - Jeśli oznaczasz swoje probówki etykietami kropkowymi, możesz doświadczyć, jak bardzo obciąża to Twoją dłoń i palce, nieustannie podnosząc etykiety z ich wkładek i umieszczając je na górze probówek. Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka wystąpienia RSI podczas etykietowania jest użycie PikaTAG, akcesorium do aplikacji etykiet. Jego ergonomiczna konstrukcja w kształcie długopisu pozwala precyzyjnie wyjąć etykiety z podkładu i przymocować je do górnej części probówek i fiolek bez konieczności zdejmowania rękawic.
Dostosuj swoją postawę i pozycję podczas pracy - Postawa jest ważna, aby uniknąć nienaturalnego napinania ciała, co może obciążać mięśnie i tkanki łączne. Utrzymanie prawidłowej postawy może być osiągnięte przez:
- Utrzymywanie czystej ławki i organizowanie materiałów eksploatacyjnych przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu unikniesz ciągłego rozciągania się, aby dosięgnąć tubek i pudełek z końcówkami.
- Upewnij się, że słoik do wyrzucania końcówek znajduje się jak najniżej. Jeśli słoik jest zbyt wysoki, sięganie do niego i naciskanie na pipetę spowoduje niepożądane obciążenie nadgarstka.
- Znajdź ergonomiczny fotel i utrzymuj plecy w pozycji wyprostowanej. Prawdopodobnie powinieneś to robić także w domu.
- W razie potrzeby należy użyć poduszki, na której można oprzeć ręce.
- Podczas pipetowania utrzymuj nadgarstek w neutralnej lub prostej pozycji, nie skręcając go ani nie obracając. Unikaj skręcania ramion i nadgarstków podczas wszystkich procedur, a łokcie ustawiaj blisko boków, co pozwoli utrzymać ramiona w stabilnej, neutralnej pozycji.
- Rozluźnij mięśnie tak bardzo, jak to możliwe; napinanie się podczas pracy zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia RSI.
- Jeśli to pomoże, zawsze możesz powiesić swój protokół przed sobą, dzięki czemu nie będziesz musiał ciągle zginać szyi i patrzeć w dół, aby znaleźć następny krok.
Róbprzerwy - Organizowanie swojego obciążenia pracą jest kluczowe, gdy próbujesz uniknąć RSI. Planując przebieg pracy, pamiętaj, aby uwzględnić również przerwy. Zatrzymanie się na kilka minut po umiarkowanym okresie wykonywania powtarzalnych ruchów jest konieczne, ponieważ pozwala mięśniom i stawom na regenerację w przerwach, zmniejszając ich obciążenie.
Skutki ciężkiej pracy
RSI jest bardziej powszechne u personelu laboratoryjnego niż u innych pracowników. Badanie przeprowadzone w Szwecji wykazało, że częstość występowania RSI była dwukrotnie wyższa niż u pracowników państwowych, którzy nie pracowali w laboratoriach, a pipetowanie przez ponad 300 godzin rocznie było czynnikiem ryzyka wystąpienia RSI.2 Podobne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii potwierdziło te wyniki, gdzie 80 użytkowników pipet miało podwyższone ryzyko RSI w porównaniu z 85 osobami, które nie używały pipet w swojej pracy, przy czym prawie 90% pracowników, którzy pipetowali przez 60 ciągłych minut lub dłużej, skarżyło się na ból rąk.3 W Stanach Zjednoczonych RSI nie są nawet specjalnie uwzględnione przez amerykańską Administrację Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA); jeśli zostanie wydany nakaz w związku z RSI, jest on skategoryzowany jako ogólna klauzula obowiązku, która mówi, że laboratoria muszą być utrzymywane w stanie wolnym od zagrożeń bezpieczeństwa.4
RSI stanowią stałe, ciche zagrożenie dla pracy w laboratorium. Kiedy RSI już się pojawi, trudno jest go wyleczyć, ponieważ część ciała, która została dotknięta, będzie musiała wykonywać tę samą czynność wielokrotnie, pogarszając z czasem stan urazu. W końcu tracisz produktywność, a dla niektórych całe ich życie może być ograniczone przez poważne RSI. Dlatego warto zainwestować w strategie ograniczające narażenie na RSI, dzięki czemu laboratorium stanie się bezpieczniejszym i bardziej komfortowym miejscem pracy.
LabTAG firmy GA International to wiodący producent wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawca rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach.oraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.
Referencje:
- National Institute of Environmental Health Sciences. NIEHS Health and Safety Guide to Laboratory Ergonomics. Research Triangle Park, NC; 2001.
- Björksten MG, Almby B, Jansson ES. Dolegliwości rąk i ramion wśród techników laboratoryjnych używających nowoczesnych pipet z tłokiem. Appl Ergon. 1994;25(2):88-94.
- David G, Buckle P. A questionnaire survey of the ergonomic problems associated with pipettes and their usage with specific reference to work related upper limb disorders. Appl Ergon. 1997;28(4):257-262.
- Fogarty M. Arm and Wrist Injuries Teach Scientists to Accept Limits. The Scientist. March 2004.