Post

9 najważniejszych działań, które należy podjąć w laboratorium w celu poprawy efektywności energetycznej

Czy wiesz, że laboratoria są jednym z najbardziej energochłonnych sektorów w kraju? W rzeczywistości, po centrach danych, laboratoria są powszechnie uznawane za sektor zużywający więcej energii na stopę kwadratową niż jakikolwiek inny. Podjęcie odpowiednich działań może jednak znacząco zmniejszyć ilość zużywanej przez laboratorium energii. Poniżej przedstawiamy dziewięć działań, które możesz podjąć (już dziś!), aby poprawić efektywność energetyczną w laboratorium.

1. Zamykaj skrzydła dygestoriów, gdy nie są używane.

Zamykanie skrzydeł dygestoriów to jedna z najbardziej znaczących rzeczy, jakie można zrobić, aby zaoszczędzić energię w laboratorium. Okapy wyciągowe o zmiennej prędkości powietrza mogą zużywać około 3,5 domu energii dziennie. Podczas gdy wyciągi o stałej prędkości powietrza zużywają tyle samo energii, niezależnie od tego, czy są otwarte czy zamknięte, wyciągi o zmiennej prędkości powietrza, gdy są otwarte, zużywają aż 110 kWh/dzień.

W systemach wyciągowych dygestoriów znajdują się wentylatory, które wspomagają przepływ powietrza w laboratorium i w samym dygestorium. Przy otwartym oknie roboczym wentylatory te zasysają powietrze i odprowadzają dużą ilość ogrzanego lub schłodzonego powietrza z laboratorium. Ciągłe podgrzewanie i schładzanie powietrza, które będzie ponownie zasysane przez dygestorium, zużywa dużo energii. Zamknięcie okna roboczego zmniejsza ilość marnowanego powietrza, co pozwala zaoszczędzić sporo energii.

2. Autoklawy przełączać w tryb gotowości, gdy nie są używane, i uruchamiać je tylko wtedy, gdy są pełne.

Autoklawy zużywają 84 kWh dziennie. Zwłaszcza duże autoklawy z płaszczem parowym lub autoklawy medyczne są ogromnymi konsumentami energii. Upewnij się, że przełączasz je w tryb oszczędzania energii lub tryb czuwania, gdy nie są używane, i uruchamiasz je tylko wtedy, gdy są pełne.

3. Ustaw zamrażarki ultraniskotemperaturowe na -70°C zamiast -80°C

Zamrażarki ultraniskotemperaturowe (ULT), zwłaszcza starsze modele, mogą zużywać około 25-30 kWh energii dziennie, czyli tyle, ile amerykański dom zużywa w ciągu doby. Ustawienie zamrażarek ULT, zwłaszcza tych sprzed 10-15 lat, na temperaturę -70°C zamiast -80°C zmniejszy to zużycie energii o 30%.
Aby dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji zrównoważonego zarządzania zamrażarkami w laboratoriach, zapoznaj się z Wyzwaniem Freezer Challenge.

4. Wyłączaj urządzenia, gdy nie są używane

Zużycie energii przez sprzęt laboratoryjny jest bardzo zróżnicowane. Sprzęt z dużymi wentylatorami (np. szafy bezpieczeństwa biologicznego), sprzęt z elementami grzejnymi lub chłodzącymi (np. piece suszarnicze, inkubatory lub łaźnie wodne) oraz sprzęt wytwarzający próżnię (np. pompy próżniowe) zwykle zużywa najwięcej energii w laboratorium. Wyłączanie tego sprzętu, gdy nie jest używany lub w nocy i w weekendy może znacznie wpłynąć na zużycie energii. Obciążenie wtyczkowe stanowi około 20% zużycia energii w laboratorium. W przypadku laboratoriów amerykańskich zmniejszenie obciążenia sieciowego o zaledwie 10% jest równoznaczne z wycofaniem z ruchu około 650 000 samochodów.

Istnieje wiele sposobów na zapewnienie wyłączenia sprzętu. Można go po prostu odłączyć od zasilania lub zainwestować w listwy zasilające, które ułatwiają jednoczesne wyłączanie wielu małych urządzeń. Jeśli określony sprzęt ma być gotowy do użycia po wejściu do laboratorium, należy użyć wyłączników czasowych do gniazdek; dzięki temu sprzęt będzie automatycznie wyłączany na noc i włączany na początku dnia, tak aby był gotowy do użycia zaraz po wejściu do laboratorium.

5. Odpowiednia konserwacja chłodni

Konserwacja zapobiegawcza może pomóc w utrzymaniu wydajnej pracy chłodni. Oto kilka wskazówek:

  • Czyszczenie wężownic wymiennika ciepła oraz czyszczenie lub wymiana filtrów, aby chłodnie mogły efektywnie wymieniać ciepło. Pozwoli to zaoszczędzić 10% energii.
  • Regularne odszranianie, aby przestrzeń była efektywnie wykorzystana i aby nie gromadził się lód (który może powodować, że drzwi nie zamykają się prawidłowo - częsty problem w laboratoriach).
  • Sprawdzaj uszczelki drzwi. Pęknięcia i rozdarcia mogą przepuszczać gorące powietrze i sprawiać, że sprężarka będzie pracować więcej, aby utrzymać niską temperaturę.

6. Dzielenie się sprzętem w laboratoriach i wyłączanie lub odłączanie zdublowanego sprzętu

Dzielenie się sprzętem ma podobny wpływ na oszczędność energii jak wyłączanie sprzętu, gdy nie jest używany. "Dzielenie się sprzętem może być przydatne nawet w laboratoriach, które używają własnego sprzętu. Tu przydaje się planowanie. Ustalenie, jak często laboratorium korzysta ze sprzętu, pozwala zoptymalizować czas, w którym jest on używany. Załóżmy, że w laboratorium są dwa HPLC, które są używane średnio tylko przez 40% czasu. Dzięki prostemu planowaniu można skonsolidować wykorzystanie pierwszego z nich i odłączyć drugi. Oszczędzisz energię i będziesz mieć drugi HPLC gotowy do ponownego uruchomienia w razie awarii pierwszego.

Wspólne zasoby lub wyposażenie w aparaturę są korzystne dla uniwersytetów, gdzie większe elementy wyposażenia o wysokim zużyciu energii znajdują się we wspólnym laboratorium. Każdy ma do nich dostęp, co ogranicza konieczność zakupu własnego sprzętu przez wiele laboratoriów.

7. Wyłączaj światło, gdy ostatnia osoba opuszcza laboratorium

Oświetlenie odpowiada za około 15% energii w laboratorium. Zwykłe wyłączanie świateł po opuszczeniu laboratorium lub pomieszczeń pomocniczych może mieć znaczący wpływ. Wyłączanie świateł w ciągu dnia, gdy światło otoczenia jest wystarczające, może jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii. Mała lampka LED może w razie potrzeby zapewnić dodatkowe oświetlenie, a zużywa znacznie mniej energii niż oświetlenie górne.

8. Wykorzystaj techniki zielonej chemii

Instytut Zielonej Chemii ACS jest doskonałym źródłem wiedzy na temat technik zielonej chemii. W ich przewodniku na temat projektowania z myślą o efektywności energetycznej można znaleźć dwa główne punkty, które mogą pomóc w zwiększeniu efektywności w laboratorium:

  1. Poszukaj warunków reakcji w temperaturze i ciśnieniu otoczenia.
  2. Jednym z głównych miejsc, szczególnie w chemii organicznej, gdzie zużywa się dużo energii, jest usuwanie rozpuszczalników lub oczyszczanie materiałów po zakończeniu reakcji. Jeśli uda się zaprojektować chemię w taki sposób, aby zminimalizować konieczność wykonywania tych czynności, można przyczynić się do oszczędzania energii w laboratorium.

Ponadto, Beyond Benign, MilliporeSigma i Mygreenlab opublikowały zaktualizowany kompleksowy przewodnik dydaktyczny dla laboratoriów licencjackich, zawierający alternatywy dla tradycyjnej chemii organicznej w postaci zielonej chemii. Przewodnik można pobrać tutaj.

9. Podziel się swoimi działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju z innymi w swoim laboratorium, budynku, wydziale lub organizacji. Zachęcajcie innych do zmiany zachowań!

Dzielenie się swoimi sukcesami i najlepszymi praktykami w laboratorium jest kluczowym elementem poprawy efektywności. Pamiętaj, aby jak najczęściej i jak najszerzej dzielić się informacjami o tym, jak ograniczasz zużycie energii!

Daj nam znać, jak oszczędzasz energię, udostępniając ten materiał na LinkedIn lub odpowiadając w komentarzach.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznychoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.