Post

4 oszczędne sposoby na uproszczenie obierania i naklejania etykiet

Identyfikacja próbek jest ważnym etapem wszystkich procesów laboratoryjnych. Jednak podobnie jak w przypadku pipetowania, wyciągnięcie etykiet z podkładek i umieszczenie ich na dużej liczbie probówek i fiolek wymaga czasu, energii i cierpliwości. Automatyczne etykieciarki to najwygodniejszy sposób na uniknięcie żmudnej pracy związanej z rozległymi projektami etykietowania. Wiąże się to jednak ze znacznymi kosztami, na które niektóre laboratoria mogą sobie nie pozwolić. Poniżej przedstawiamy cztery ekonomiczne rozwiązania alternatywne, które znacznie ułatwiają obieranie i nakładanie etykiet bez wysokich kosztów związanych z dedykowanym systemem.

Technologia SimPEELTM

Nowa, oczekująca na patent technologia SimPEEL sprawia, że odklejanie etykiet od podkładu jest szybkie i łatwe. Posiada ona innowacyjną zakładkę bez kleju, dzięki której etykieta nie przykleja się do rąk ani rękawic. Dzięki temu aplikacja etykiet jest bezproblemowa; wystarczy przymocować jeden koniec etykiety do probówki, fiolki lub pojemnika, usunąć zakładkę bez kleju i przyłożyć. Dzięki temu klej nigdy nie przykleja się do rękawiczek ani nie ulega zanieczyszczeniu z rąk/rękawiczek, co zmniejsza jego siłę przylegania. Jest to szczególnie ważne w przypadku trwałych etykiet z silnymi klejami, ponieważ mogą one czasami przywierać do rękawic i niszczyć zarówno rękawice, jak i etykietę, co powoduje, że etykieta nie sprawdza się w trudnych warunkach, do których została zaprojektowana.

Koszty: Brak dodatkowych kosztów związanych z wprowadzeniem tej technologii do istniejących produktów etykietowych.

PikaTAG®

W przypadku małych etykiet punktowych i prostokątnych, zgłoszony do opatentowania PikaTAG jest doskonałym sposobem mocowania etykiet, który nie wymaga bezpośredniego kontaktu z etykietami ani ręcznego odklejania etykiet. PikaTAG to aplikator etykiet w kształcie długopisu, który umożliwia szybkie wyciągnięcie małych etykiet z ich podkładów i łatwe naklejenie ich na korki fiolek lub dowolną inną powierzchnię. Ma ergonomiczny kształt, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze i ogranicza urazy związane z powtarzającym się stresem, które mogą wystąpić przy wielokrotnym wybieraniu małych etykiet. Wystarczy wydrukować etykiety, zdjąć nasadkę ochronną i rozpocząć aplikację. Lekkie wygięcie na końcu narzędzia w kształcie pręta pozwala na precyzyjne zastosowanie nacisku na obu etapach procesu etykietowania. PikaTAG może być również wyposażony w wygodne arkusze do uzupełniania końcówek, co pozwala na ponowne użycie PikaTAG, wymieniając jedynie końcówkę aplikatora.

Główną zaletą stosowania aplikatora etykiet PikaTAG jest oszczędność czasu, jaki można poświęcić na ręczne etykietowanie każdej probówki. Ze względu na swoją opływową konstrukcję zwiększa on również dokładność umieszczania etykiet, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego ponownego umieszczania błędnych etykiet.

Koszt: Zestaw startowy składający się z aplikatora PikaTAG, wkładów i podkładki to koszt około 40$; kompatybilne etykiety są dodatkowe.

Etykiety typu back slit

Nazywane również etykietami typu "crack and peel", "back split" lub "crack back", posiadają perforację w tylnej części etykiety. Pozwala to użytkownikowi na lekkie zgięcie etykiety, co powoduje częściowe usunięcie podkładu i ułatwia wyjęcie etykiety z podkładu. Nie ma stałej pozycji dla tylnej szczeliny, więc jej umiejscowienie zależy od tego, z którego końca najbardziej chcesz odebrać etykietę. Ta metoda obierania etykiet może być stosowana zarówno do etykiet w rolkach, jak i arkuszach.

Koszty: Brak dodatkowych kosztów związanych z włączeniem tej technologii do istniejących produktów etykietowych.

Dodatki do drukarek

Do niektórych drukarek (np. cab SQUIX) można dokupić specjalne dodatki, takie jak płytki do odklejania. Płyty te pomagają usuwać etykiety z bardzo mocnym klejem lub grubym materiałem podkładowym. Wadą tych płyt jest to, że nie można użyć czujnika do wykrycia, kiedy etykieta jest usuwana, aby można było wydrukować następną. Zamiast tego płyty te wymagają ręcznego naciśnięcia przycisku na drukarce w celu wydrukowania następnej etykiety.

Koszt: Dodatek do obieraczki może wynosić od około 200-400 USD.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach.oraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.