
Nowy przewodnik UE dotyczący powiadamiania ośrodków zatruć
ECHA opublikowała właśnie dokument z wytycznymi dla firm składających zgłoszenia online do ośrodków zatruć.
INFORMACJE OGÓLNE
Ośrodki zatruć odgrywają ważną rolę w zapewnianiu bezpiecznego stosowania chemikaliów oraz formułowaniu środków zapobiegawczych i leczniczych w przypadku zatruć. Udzielają one porad medycznych konsumentom i lekarzom w nagłych przypadkach zdrowotnych wynikających z narażenia na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych lub innych środków toksycznych. Każdego roku centra zatruć w UE odpowiadają średnio na 600 000 wezwań o pomoc. Mniej więcej połowa tych przypadków dotyczy przypadkowego narażenia dzieci. Zgodnie z art. 45 rozporządzenia CLP podmioty gospodarcze wprowadzające do obrotu niektóre niebezpieczne mieszaniny muszą przekazywać informacje wyznaczonym organom krajowym. Informacje te są wykorzystywane przez ośrodki zatruć.
Nowe wymogi będą miały zastosowanie w 2020 r. do mieszanin przeznaczonych do użytku konsumentów, a następnie do mieszanin przeznaczonych do użytku profesjonalnego i przemysłowego odpowiednio w 2021 r. i 2024 r.
KOLEJNE KROKI
Należy już teraz rozpocząć powiadamianie ośrodków zatruć.
Importerzy i dalsi użytkownicy wprowadzający do obrotu niebezpieczne mieszaniny, które zaklasyfikowano ze względu na ich wpływ na zdrowie lub działanie fizyczne, powinni rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowej procedury zgłaszania oraz do stosowania UFI na etykietach produktów.
Chociaż w większości państw członkowskich zgłaszanie jest obowiązkowe już teraz, od 2020 r. obowiązkowe będzie zgłaszanie tych mieszanin zgodnie ze zharmonizowanymi zasadami informowania uzgodnionymi w załączniku VIII, w przeciwnym razie istnieje ryzyko podjęcia działań w celu egzekwowania przepisów.