Post

Modernizacja do GHS: Od MSDS do SDS

Przyjęcie przez OSHA Globalnie Zharmonizowanego Systemu (GHS) w ramach HazCom 2012 wprowadza pewne znaczące zmiany w długoletnich MSDS, do których przyzwyczajeni są amerykańscy producenci.

Jako, że Ameryka Północna przechodzi na stosowanie wytycznych GHS do komunikacji zagrożeń w 2015 roku, można zauważyć, że sposób w jaki przemysł mówi o i dokumentuje ryzyko związane z produktami chemicznymi ulega zmianie. Zmiany te są chyba najbardziej widoczne w nowej karcie charakterystyki GHS, która zastępuje format MSDS. Chociaż wiele elementów MSDS można znaleźć w GHS SDS, dodano nowe sekcje i rodzaje informacji, aby uczynić SDS bardziej użyteczną i położyć większy nacisk na skuteczną komunikację i zrozumienie.

Ten krótki artykuł wstępny przedstawi Państwu podział na nowe sekcje SDS tak, aby byli Państwo przygotowani do czytania, rozumienia i tworzenia własnych GHS SDS.

Historia komunikacji w zakresie zagrożeń: Czym była MSDS?

Od czasu ustanowienia przez OSHA w 1994 roku wytycznych dotyczących komunikacji zagrożeń, 8-sekcyjny MSDS jest najczęściej stosowanym formatem MSDS w Stanach Zjednoczonych.

Głównym celem MSDS było dołączenie do przesyłek niebezpiecznych substancji chemicznych w celu poinformowania użytkowników i przewoźników o konkretnych zagrożeniach, jakie może stwarzać dany produkt. MSDS zawiera informacje na temat procedur bezpiecznego obchodzenia się z produktem, właściwego przechowywania i utylizacji oraz postępowania w razie przypadkowego narażenia.

Wytyczne z 1994 roku zawierały przepis dotyczący prawa pracownika do wiedzy, który mówi, że pracownicy mają prawo do zrozumienia ryzyka związanego z chemikaliami, na które mogą być narażeni w miejscu pracy. Z tego powodu MSDS-y musiały być łatwo dostępne w miejscu pracy i aktualizowane o najdokładniejsze dostępne dane. Ponadto, pracownicy muszą być przeszkoleni i wyedukowani w zakresie zagrożeń chemicznych i środków ostrożności.

Producenci, dystrybutorzy i importerzy chemikaliów są najbardziej zaangażowanymi grupami w tworzenie i ocenę MSDS. Jednakże, każda firma, która używa produktów chemicznych musi być w stanie czytać i rozumieć MSDS zarówno ze względu na informacje dotyczące komunikacji zagrożeń jak i informacje dotyczące wpływu na środowisko.

Nowe Karty Charakterystyki kontynuują tę samą misję MSDS, ale zostały uaktualnione w celu zwiększenia łatwości czytania i zrozumienia zagrożeń związanych z substancjami chemicznymi. Oznacza to, że w SDS znajduje się więcej sekcji i bardziej uproszczonych zwrotów.

Jakie informacje zawiera karta charakterystyki substancji niebezpiecznej?

Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że SDS zawiera o wiele więcej informacji niż standardowa MSDS. SDS zawiera 16 sekcji, czyli dwa razy więcej niż MSDS. Jednakże, wiele informacji jest takich samych lub podobnych, jeśli porównamy MSDS i SDS obok siebie. Zmiana formatu SDS ma na celu promowanie spójności i przyjazności dla użytkownika.

Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie tego, co przekazuje każda sekcja SDS. Więcej szczegółów na temat minimalnych informacji wymaganych dla każdej sekcji można znaleźć w Dodatku D do HazCom 2012.

Sekcja 1: Identyfikacja zawiera identyfikator produktu; zalecane zastosowanie substancji chemicznej; ograniczenia w stosowaniu; nazwę producenta lub dystrybutora, adres, numer telefonu; numer telefonu alarmowego.

Sekcja 2: Identyfikacja zagrożeń obejmuje wszystkie klasyfikacje zagrożeń związane z substancją chemiczną; wymagane elementy etykiety (identyfikacja produktu, hasło ostrzegawcze, zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia, zwroty wskazujące środki ostrożności, piktogramy, identyfikacja dostawcy i informacje dodatkowe). Jedną z największych zmian w GHS jest sposób, w jaki chemikalia są klasyfikowane i kategoryzowane. GHS wykorzystuje znormalizowany zestaw kategorii zagrożeń i klasyfikacji zagrożeń, z których każda ma określony zestaw wytycznych, aby określić, które z nich mają zastosowanie do danego produktu chemicznego. Wkrótce ERA opublikuje przydatny przewodnik na temat klasyfikacji GHS i kategoryzacji GHS.

Sekcja 3: Skład/informacja o składnikach zawiera informacje o składnikach chemicznych: substancjach, mieszaninach i chemikaliach objętych tajemnicą handlową.

Sekcja4: Środki pierwszej pomocy zawiera niezbędne instrukcje dotyczące pierwszej pomocy; opis ważnych objawów, ostrych lub opóźnionych.

Sekcja5: Środki przeciwpożarowe wymienia odpowiednie techniki gaszenia, sprzęt ochronny; zagrożenia chemiczne związane z pożarem.

Sekcja6: Postępowanie w przypadku niezamierzonego uwolnienia do środowiska wymienia procedury awaryjne; sprzęt ochronny; właściwe metody ograniczaniarozprzestrzeniania się skażenia i oczyszczania.

Sekcja7: Postępowanie z substancją i jej magazynowanie zawiera wykaz środków ostrożności dotyczących bezpiecznego postępowania z substancją i jej magazynowania, w tym niezgodności.

Sekcja 8: Kontrola narażenia/środki ochrony indywidualnej zawiera wykaz dopuszczalnych wartości narażenia OSHA (PEL); progowe wartości graniczne (TLV); odpowiednie techniczne środkikontroli; środki ochrony indywidualnej (PPE).

Sekcja 9: Właściwości fizyczne i chemiczne zawiera wykaz właściwości substancji chemicznej (gęstość, % VOC, % HAPS, wygląd itp.).

Sekcja10: Stabilność i reaktywność zawiera stabilność chemiczną i możliwość wystąpienia niebezpiecznych reakcji.

Sekcja11: Informacje toksykologiczne obejmuje drogi narażenia, związane z nimi objawy, skutki ostre i przewlekłe, liczbowe miary toksyczności.

Sekcja 12: Informacje ekologiczne* obejmuje negatywne skutki dla środowiska, w szczególności ekotoksyczność wodną i lądową, zdolność do bioakumulacji i degradacji.

Sekcja13: Postępowanie z odpadami* opisuje bezpieczne postępowanie z pozostałościami odpadów i metody ich unieszkodliwiania.

Sekcja 14: Informacje o transporcie* zawiera numer UN i właściwą nazwę przewozową, klasę zagrożenia w transporcie oraz wszelkie szczególne środki ostrożności, których należy przestrzegać podczas transportu.

Sekcja 15: Informacje o przepisach prawnych* zawiera przepisy dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i środowiska, które odnoszą się konkretnie do produktu chemicznego.

Sekcja 16: Inne informacje zawiera datę sporządzenia lub ostatniej rewizji.

*Uwaga: OSHA nie egzekwuje sekcji 12 do 15 (29 CFR 1910.1200(g)(2)), ponieważ informacje te są regulowane przez inne agencje.

Powyższe sekcje są zawarte w nowym formacie GHS SDS. Aby zobaczyć porównanie elementów SDS ze starszymi elementami MSDS można znaleźć online na stronie OSHA.


Co to oznacza dla Twojej firmy?

Oczekuje się, że przejście z formatu MSDS na SDS zwiększy bezpieczeństwo w miejscu pracy i ułatwi Państwa firmie prawidłowe stosowanie, przechowywanie i utylizację używanych przez Państwa substancji chemicznych. Jednakże, przejście to będzie również wymagało od pracodawców aktualizacji ich systemów zarządzania zapasami chemikaliów. Praca ta będzie wymagała czasu i badań, a OSHA zachęca przedsiębiorstwa do rozpoczęcia pracy już dziś - im szybciej, tym lepiej. W rzeczywistości w grudniu 2013 r. minął już termin wyznaczony przez OSHA na upewnienie się, że wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie nowego formatu SDS.

Zmiana ta oznacza, że należy ponownie ocenić cały swój zapas chemikaliów, aby upewnić się, że cała dokumentacja jest aktualna. Wiąże się to ze współpracą z dostawcami chemikaliów, aby upewnić się, że wszystkie dane są prawidłowe, że posiadacie Państwo najnowsze dane dotyczące daty rewizji, a następnie wykorzystacie te informacje, aby upewnić się, że wszystko jest prawidłowo sklasyfikowane i skategoryzowane zgodnie z nowymi standardami GHS. Jeśli po prostu używasz materiałów chemicznych, będzie mniej pracy dla Ciebie, ale jeśli jesteś w jakikolwiek sposób odpowiedzialny za tworzenie SDS lub etykiet dla pojemników z chemikaliami (w tym wtórnych pojemników z chemikaliami), będziesz musiał również zacząć zastępować swoje MSDS autorstwo autorstwem SDS. Większość producentów inwestuje w system GHS SDS authoring, aby poradzić sobie z tym trudnym zadaniem dla nich, aby zapewnić, że nie stracą pieniędzy lub popełnić błędy podczas wdrażania GHS.

Nie ma potrzeby trzymania MSDS i SDS tego samego produktu pod ręką. Zamiast tego należy archiwizować stare karty MSDS w miarę ich zastępowania przez karty SDS. Przychodzące karty SDS będą musiały być porównywane ze starszymi kartami MSDS w celu sprawdzenia, czy nie pojawiły się nowe zagrożenia lub środki ostrożności: jest to ważne, ponieważ niektóre substancje chemiczne, których używamy od jakiegoś czasu, mogły ulec zmianie klasyfikacji w ramach GHS i mogą wymagać nowych zaleceń dotyczących postępowania z nimi oraz zaktualizowanych szkoleń.

Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych przyczyniają się do zdrowszych i bardziej wydajnych miejsc pracy. Jednakże, jak w przypadku każdej zmiany przepisów, okno przejściowe wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Aby ograniczyć to ryzyko i po prostu cieszyć się korzyściami płynącymi z GHS, nadszedł czas, aby zacząć szukać lepszego systemu do zarządzania przychodzącymi kartami charakterystyki substancji niebezpiecznych, śledzenia substancji chemicznych w trakcie ich przepływu przez zakłady oraz autoryzacji kart charakterystyki substancji niebezpiecznych i etykiet.

Jeśli szukasz sposobów na usprawnienie swojego systemu zarządzania kartami charakterystyki substancji chemicznych, pobierz nasz szczegółowy przewodnik, który przeprowadzi Cię przez cały proces.

Bezpłatne seminarium internetowe na temat tworzenia kart charakterystyki SDS na żądanie

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co wchodzi w skład każdej sekcji SDS i jak informacje te odgrywają istotną rolę w zapobieganiu urazom i ograniczaniu ryzyka? Firma ERA udostępnia na żądanie bezpłatne seminarium internetowe, które pozwoli Ci dogłębnie poznać sekcje SDS, tworzenie SDS oraz to, jak to wszystko wiąże się ze zgodnością z przepisami BHP.

  1. Różnice między OSHA, CLP i WHMIS
  2. Dos i Don't dla tworzenia SDS
  3. Jak nadążyć za zmieniającymi się standardami GHS na całym świecie.

Kliknij poniższy przycisk, aby uzyskać dostęp do webinarium SDS na żądanie.

Zapytaj eksperta ERA:

Czy przechodzą Państwo na GHS w swojej firmie? Czy masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tematu poruszonego w tym artykule? Chcesz uzyskać więcej informacji? Teraz masz szansę zadać pytanie jednemu ze specjalistów ds. środowiska z firmy ERA. Proszę zostawić swoje pytanie lub komentarz poniżej, a my upewnimy się, że jeden z naszych naukowców-ekspertów odpowie na nie.