Post

Etykietowanie produktów dla dzieci

Dzieci są kwiatami życia. Każdy rodzic chce dać swojemu dziecku wszystko, co najlepsze, zabawki, ubrania i buty, rozrywkę, a przede wszystkim dobrej jakości i zbilansowane odżywianie. Jakie produkty są naprawdę "jedzeniem dla niemowląt"?

Po pierwsze, produkty dla dzieci powinny zawierać wyłącznie naturalne aromaty spożywcze. Po drugie, powinny być wolne od ostrych przypraw i konserwantów. Obejmuje to również niektóre surowce zwierzęce, niektóre barwniki syntetyczne i tłuszcze uwodornione. Niestety, producenci nie zawsze przestrzegają tych zasad i często używają słów, chwytów i zdjęć, które rzekomo określają produkty jako "przyjazne dzieciom". Na przykład, słowa takie jak: "rodzina", "jak w dzieciństwie", "okruch" i inne. Widząc takie napisy na etykietach, nie należy się spieszyć z zakupem produktu.

Na podstawie danych Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu Człowieka możemy wyróżnić główne kryteria, którymi kierujemy się przy wyborze produktów dla dzieci:

  1. Zaleca się zwrócić uwagę na przechowywanie produktu w sklepie (reżim temperaturowy zgodny z przepisami ustalonymi przez producenta).
  2. Etykietowanie i znakowanie produktów. Informacje te muszą zawierać nazwę produktu i producenta, właściwości produktu, ograniczenia wiekowe i warunki stosowania. Informacje na etykiecie powinny być łatwe do odczytania, zrozumiałe i wiarygodne. Obowiązkowe jest wskazanie wieku, w którym zaleca się stosowanie produktu.
  3. Data ważności (kolor czcionki i kolor tła nie mogą się pokrywać)
  4. Produkty dla dzieci muszą posiadać państwowe świadectwo rejestracji.

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zawartość cukru i soli w produktach spożywczych dla dzieci. Tak więc, zgodnie z art. 8 reglamentu technicznego Unii Celnej w sprawie bezpieczeństwa żywności (TR CU 021/2011): herbatniki dla produktów żywnościowych dla dzieci nie mogą zawierać więcej niż 25 procent dodanego cukru, a produkty piekarnicze dla produktów żywnościowych dla dzieci nie mogą zawierać więcej niż 0,5 procent soli .

Czego jeszcze nie mogą zawierać w swoim składzie produkty spożywcze dla niemowląt?

  • Ocet
  • Jądra moreli
  • Kawa naturalna
  • Alkohol etanolowy powyżej 0,2 procent
  • Żywność zawierająca GMO
  • Substancjesłodzące, z wyjątkiem specjalistycznej żywności stosowanej w dietach leczniczych i profilaktycznych

Znając wszystkie specyfiki i niebezpieczne substancje w żywności dla dzieci, rodzice mogą chronić swoje dzieci przed spożywaniem produktów złej jakości i chronić siebie przed martwieniem się o zdrowie i kondycję swoich dzieci. Zdecydowanie zalecamy czytanie etykiet i zachowanie ostrożności przy wyborze żywności dla niemowląt i całej rodziny. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejszym zasobem w każdym wieku.

Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na autorytatywną opinię Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Dobrobytu Ludzkiego. W pracy wykorzystano otwarte źródła. Nie jesteśmy producentami żywności, mamy jedynie prawo gromadzić informacje z dostępnych źródeł i przekazywać je naszym czytelnikom.