Post

Etykietowanie odzieży

Dlaczego potrzebuję etykietowania?

Etykietowanie jest jednolitym systemem ewidencjonowania, mającym na celu wyeliminowanie z rynku podróbek. Istotą etykietowania odzieży jest uczynienie rynku tak przejrzystym, jak to tylko możliwe. Każdemu towarowi przypisany jest kod Data Matrix. Każdy kod zawiera informacje o producencie/dystrybutorze, samym produkcie i jego właściwościach, instrukcję pielęgnacji itd.

Wszyscy uczestnicy łańcucha są zobowiązani do zeskanowania kodu kreskowego. Trafia on do wspólnej bazy danych i wszyscy uczestnicy mogą zobaczyć drogę towaru. Planowany obieg dokumentów jest elektroniczny.

Po sprzedaży towaru w kasie, kod kreskowy jest automatycznie usuwany z obiegu. Jeśli nabywca zwróci przedmiot z nienaruszoną etykietą, kod może zostać ponownie aktywowany. W przypadku zwrotu towaru bez ważnej i czytelnej etykiety, sprzedawca jest zobowiązany do ponownego oznakowania towaru.

Nowości w zakresie znakowania odzieży

Etykietowanie odzieży od 2021 r.

Eksperyment w zakresie etykietowania przemysłu lekkiego i odzieży rozpoczął się 1 grudnia 2019 r., regulowany ustawą federalną nr 488 z 19.12.2018 r. i dekretem rządowym nr 792-r z 28.04.2018 r. Rejestracja uczestników łańcucha odbywa się w systemie znakowania odzieży Honest Mark.

Obowiązkowe etykietowanie odzieży wejdzie w życie w 2021 roku. Od 1 stycznia 2021 r. wysyłka i sprzedaż nieoznakowanych produktów będzie zabroniona.

Do 31 grudnia 2020 r. sklepy są zobowiązane do oznaczenia wszystkich dostępnych resztek, tzn. do końca 2020 r. przedsiębiorcy muszą oznaczyć resztki odzieży. A do 1 lutego 2021 r. w przypadku resztek wysłanych po 1 stycznia. 

Znajdź więcej informacji na: http://opakowaniachemiczne.pl

Która odzież musi być oznakowana?

Zgodnie z dekretem rządu rosyjskiego nr 792-r z 28.04.2018 r. i rewizją nr 216-r z 6.02.2020 r., następujące kody klasyfikatorów OKPD 2 i TN VED EEU podlegają obowiązkowemu etykietowaniu od 2021 r.

Tabela zawiera listę odzieży podlegającej znakowaniu oraz kody znakowania odzieży.

Nazwa

Kod OKPD 2

Kod dla zagranicznej działalności gospodarczej

Męskie, damskie i dziecięce wyroby skórzane ze skóry naturalnej lub wtórnej: płaszcze i palta, kurtki, garnitury, komplety, marynarki, spodnie, szorty, bryczesy i inne

Odzież robocza i inna odzież skórzana nie ujęta w poprzednich klasyfikacjach

14.11.10

420310000

Damskie dziane lub szydełkowane koszule, koszulki, bluzki, bluzy

Podobne artykuły dla dziewczyn

14.14.13

6106

Męskie palta, półpłaszcze, kurtki, kurtki typu mackintoshe, wiatrówki, anoraki z materiałów włókienniczych, innych niż dziane lub szydełkowane

Podobne artykuły dla chłopców

14.13.21

6201

Damskie palta, kurtki, peleryny, parasole przeciwsłoneczne, wiatrówki, anoraki, inne niż z dzianiny

Podobne artykuły dla dziewczyn

14.13.31

6202

Znakowanie wierzchniej odzieży futrzanej (kurtki futrzane, kożuchy) odbywa się za pomocą kontrolnych znaków identyfikacyjnych (KIZ). Obowiązuje od 12 czerwca 2016 r.

Znakowanie odzieży w second handach i atelier.

To, czy odzież używana musi być oznakowana, zależy od źródła pochodzenia towaru i jego kodu. Kiedy odzież nie musi być oznakowana? Jeżeli towary zostały zakupione od innej organizacji, a na dokumentach przyjęcia widnieje kod HS 6309 - odzież i inne towary używane. Jeśli odzież jest zgodna z kodami lub jest kupowana bez dokumentów, znakowanie jest konieczne. Przy zakupie odzieży używanej od osób prywatnych jest również obowiązkowe oznakowanie.

Atelier nie muszą być oznakowane. Ten rodzaj działalności nie będzie podlegał kodom Honest Mark, jest to usługa.

Uczciwe znakowanie odzieży.

Procedura dla całego łańcucha:

  1. Rejestracja w systemie (dla producentów, importerów, dystrybutorów, sklepów, itp.)
  2. Dla producentów - zamawianie i nanoszenie kodów Data Matrix na etykiety lub opakowania. Dla importerów - taka sama procedura przy imporcie produktów do Federacji Rosyjskiej.
  3. W przypadku przesyłania towarów z jednej organizacji do drugiej, nadawca generuje elektroniczny list przewozowy za pośrednictwem operatora EDI i wysyła go do odbiorcy. UDP zawiera wszystkie kody przesyłanych towarów. Operator EDI przesyła informacje o ich przemieszczaniu do Państwowego Systemu Informacyjnego Monitorowania Towarów (SIS MoT).
  4. Odbiorca przyjmuje towar i podpisuje UDP. Potwierdza tym samym jego odbiór.

A dla kupującego? Kupujący będzie mógł prześledzić cały łańcuch przepływu towarów, od producenta do zakupu.

Polecamy pobranie dokumentu Dekret Rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 28 kwietnia 2020 r. nr 792 - p

Pobierz go na .

Co jest potrzebne do etykietowania?

Potrzebny będzie szereg usług i urządzeń do etykietowania:

  • Wzmocniony podpis elektroniczny
  • Umowa EPD
  • Umowa z operatorem EDI
  • Skaner kodów kreskowych 2D
  • Drukarka do etykiet (jeśli planujesz samodzielnie wydrukować etykietę)

Polecamy zakup drukarki do metek odzieżowych i skanera kodów kreskowych w naszej firmie. Jesteśmy oficjalnymi dystrybutorami takich marek jak Honeywell, TSC, Datalogic i wielu innych. Zamów sprzęt do kodowania w naszym sklepie internetowym lub zostaw zapytanie, a skontaktuje się z Tobą ekspert ds. kodowania.

Zebra GX42-102520-000 Drukarka biurkowa 39276.6
Zebra MC3300 MC330M-SL2HG2RW terminal do zbierania danych 92331.5 RUB
Intermec SF51 Skaner kodów kreskowych 13140.2

Informujemy również, że jesteśmy producentem etykiet samoprzylepnych. Dla producentów, importerów, dystrybutorów odzieży - zamów etykiety w korzystnych cenach u producenta. Czas produkcji wynosi 4-6 dni.