Post

Naklejanie etykiet samoprzylepnych

Jeśli wymagania te nie zostaną spełnione, etykieta na każdym kleju, nawet wzmocnionym, nie uzyska dobrego połączenia z powierzchnią lub całkowicie się odklei. W takim przypadku etykieta nie będzie działać tak dobrze, jak powinna, i będzie powodować problemy zarówno dla klienta w postaci nieoznakowanych produktów, jak i dla producenta etykiety w postaci reklamacji.

 

Dlaczego o tym piszemy? Bo mamy złe doświadczenia i nie chcemy ich powtarzać. Na etapie współpracy z jedną z firm transportowych, po kolejnej wysyłce etykiet, otrzymaliśmy reklamację. Jeden, ale za to duży - odpadały etykiety. Wszystkie wymagania specyfikacji zostały spełnione, przed dostawą do klienta przeprowadzono szereg testów. Co okazało się problemem? Właśnie dlatego, że zmiana operatorów nie chciała lub nie wiedziała, że każdą etykietę trzeba wygładzić, obkurczyć, a tym samym sprawić, by przyleganie było stuprocentowe. Co w końcu dostałeś? Warstwa kleju nie zdążyła związać się z materiałem, powstała szczelina powietrzna i po pewnym czasie etykieta odkleiła się częściowo lub całkowicie lub niewygładzona krawędź etykiety zaczepiła się przy przeładowaniu produktu i transporcie, a później etykieta została zgubiona. Rozumiesz, tak, co to znaczy dla firmy transportowej zgubić etykietę z pudełka lub, co gorsza, z palety!

 

W zależności od rodzaju kleju, maksymalny czas potrzebny do przyklejenia etykiety wynosi od 5 sekund do 30 minut. Nie oznacza to, że magazynier musi wygładzać etykietę przez co najmniej 5 sekund - ważne jest, aby nie narażać etykiety na naprężenia mechaniczne lub termiczne bezpośrednio po aplikacji.

Jakie zalecenia dotyczące kleju możemy Państwu przekazać?

  • Naklejanie i stosowanie etykiet w zalecanym zakresie temperatur.
  • W przypadku powierzchni o małym promieniu krzywizny należy wybrać etykiety z bardziej elastycznego materiału.
  • Należy rozważyć parametry skurczu i rozszerzalności etykiety i materiału w zależności od temperatury i ogólnie zrozumieć, jak etykieta będzie się zachowywać w zmieniających się warunkach. Na przykład, kupiłeś etykiety, ale przeprowadziłeś się do innego miejsca, w którym panuje wysoka wilgotność lub sporadyczna kondensacja. Wilgoć na materiale może utrudniać przyleganie, a etykiety papierowe mogą stać się bezużyteczne. W tym przypadku wymagane są etykiety z klejem kauczukowym na gorąco, ponieważ nie ma sensu próbować przyklejać etykiety innym klejem.

Oszczędzanie jednej sekundy i liczenie na to, że etykieta sama się przyklei, może w logistyce, a właściwie we wszystkich branżach, prowadzić do trudności z identyfikacją przesyłki lub jej zagubienia. Najważniejszym zaleceniem jest poinstruowanie pracowników magazynu i zademonstrowanie im, w jaki sposób należy mocować etykietę do powierzchni oraz przeprowadzać regularne kontrole.

Znajdź więcej informacji na: http://opakowaniachemiczne.pl