Post

Światła drogowe na rosyjskich półkach

Zdrowie i dobre samopoczucie szybko zyskują na znaczeniu wśród naszej populacji. W ostatnim czasie ludzie bardziej dbają o swoje zdrowie, przedkładają fast foody nad produkty naturalne, zwracają szczególną uwagę na rozwój sportowy, rezygnują ze złych nawyków. Ostatnie kilka lat to prawdziwy przełom, popularyzacja zdrowego stylu życia. Jednak według danych Ministerstwa Zdrowia za 2015 rok, 1,31 mln Rosjan było otyłych; w 2016 roku - 1,39. W oparciu o te fakty, Ministerstwo Zdrowia zaproponowało stworzenie i uruchomienie nowego projektu, którego główną ideą jest oznakowanie zdrowej żywności "Zdrowe odżywianie".

Produkty spożywcze planuje się podzielić na 3 grupy w oparciu o zawartość tłuszczu, cukru dodanego i soli kuchennej na 100 gramów produktu w produktach:

  1. Pierwsza grupa to produkty zdrowe lub pełnowartościowe. Obejmuje to świeże i mrożone warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych, świeże i mrożone mięso, drób i ryby.
  2. Druga grupa, tak zwana "czarna lista". Automatycznie obejmuje to przekąski, czekoladę, słodycze, desery, chipsy i batony energetyczne.
  3. Trzecia grupa obejmuje produkty, które można dodać zarówno do pierwszej, jak i drugiej grupy. Są to orzechy i suszone owoce, w przypadku których ilość dodanego cukru i soli musi wynosić zero. Produkty mleczne, twarogi i sery, płatki śniadaniowe, soki, przetworzone mięso, ryby i drób będą oceniane według tych samych kryteriów.

Pragniemy zaznaczyć, że podobne systemy etykietowania istnieją w krajach europejskich i w Ameryce, a kupujący zwracają uwagę na łatwość ich odbioru. Główne etykiety to "sygnalizacja świetlna" (wyróżniająca kolorystycznie skład w zależności od zagrożeń dla zdrowia) oraz GDA (wskazująca zawartość składników odżywczych w produkcie jako procent dziennej racji pokarmowej). Kolor zielony oznacza bezpieczną ilość substancji, żółty - normalną ilość, a czerwony - substancję niebezpieczną. Na każdym kolorze jest podana zawartość procentowa danej substancji.

Coś podobnego zostanie oczywiście wprowadzone w Rosji. Jest to uwarunkowane stanem zdrowia publicznego, ponieważ większość szkodliwych tłuszczów, wysoka zawartość cukru i soli prowadzi do cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, otyłości. Naklejka "Zdrowe odżywianie" pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, nie poprzez czytanie etykiety, ale poprzez natychmiastowe odróżnienie właściwego produktu od "niewłaściwego".

Innowacja ta spotkała się również z krytyką. Sprzeciwiło się temu Ministerstwo Rolnictwa, wskazując, że "proponowane inicjatywy przyczynią się do wprowadzenia konsumentów w błąd". W każdym razie, projekt jest w trakcie opracowywania, a organ kontrolny i projekt naklejki są w trakcie ustalania. Zapraszamy do udziału wszystkich producentów, którzy w ten sposób tylko potwierdzą przydatność swoich produktów.

Jako producent etykiet wspieramy "zdrową" koncepcję. Z przyjemnością oferujemy naszym klientom etykiety zaprojektowane zgodnie z krajowymi standardami. Jesteśmy gotowi do projektowania, korekty kolorów i kształtów; do ustalania ilości zamówienia, dla klientów hurtowych dostępny jest program lojalnościowy; do produkcji i dostaw na czas!