Post

9 typowych pułapek w etykietowaniu, których należy unikać w laboratorium

Istnieje wiele sposobów oznaczania próbek w laboratorium, ale niektóre z nich mogą nie być szczególnie wydajne. Poniżej omówimy typowe pułapki związane z etykietowaniem i podamy wskazówki, jak im zaradzić, dzięki czemu laboratorium będzie bardziej wydajne i zorganizowane.

#1 - Pismo odręczne na probówkach

Choć pismo odręczne jest często stosowane w laboratoriach biomedycznych, jest to jeden z najmniej efektywnych sposobów etykietowania pojemników. Pisanie na małych probówkach zajmuje dużo czasu (zwłaszcza w przypadku testów z setkami próbek do przetworzenia), zapewnia niewielką powierzchnię, na której można wpisać niezbędne informacje i zależy od tego, czy pismo jest wyraźne i czytelne. Po oznaczeniu wszystkich probówek istnieje ryzyko, że pismo zostanie starte lub rozmazane, jeśli będzie narażone na działanie rozpuszczalników, skrajnych temperatur lub ścieranie. Dzięki drukarce etykiet łatwiej jest zorganizować i zaplanować etykietowanie z wyprzedzeniem, pozwalając drukarce wykonać całą pracę. Użycie właściwych etykiet z odpowiednią metodą drukowania oznacza, że pozostaną one przytwierdzone do probówek bez rozmazywania się lub ścierania atramentu. Jeśli musisz pisać ręcznie na probówkach, upewnij się, że używasz wodoodpornych markerów kriogenicznych, które są odporne na przechowywanie w warunkach kriogenicznych.

#2 - Używanie niewłaściwych etykiet

Nie wszystkie etykiety są takie same. Wiele z nich jest przeznaczonych do różnych trudnych warunków, takich jak przechowywanie w warunkach kriogenicznych, sterylizacja i narażenie na działanie substancji chemicznych. Przed wyborem etykiety warto znać jej zakres temperatur pracy i warunki, z jakimi będzie się stykać. Na przykład nie można używać tych samych etykiet, które biobanki i placówki zajmujące się zapłodnieniem in vitro (IVF) stosują do kriogenicznego przechowywania próbek, co w pracowni histologicznej do identyfikacji szkiełek mikroskopowych przygotowanych do barwienia histologicznego. W jednym przypadku wymagane są etykiety odporne na przedłużone przechowywanie w ciekłym azocie (-196°C), a w drugim - etykiety odporne na działanie substancji chemicznych.

#3 - Brak wcześniejszego przetestowania etykiet

Ważne jest, aby kupować etykiety od wyspecjalizowanego producenta etykiet, ponieważ po zakończeniu produkcji przetestuje on niewielką próbkę z każdej partii. Jest to szczególnie ważne w przypadku etykiet specjalistycznych, ponieważ musisz mieć pewność, że będą one konsekwentnie odporne na środowisko laboratoryjne, w którym mają się znaleźć. Jednak nie wszystkie środowiska laboratoryjne są testowane przez producenta. Dlatego zawsze zaleca się wcześniejsze uzyskanie próbki etykiety i przetestowanie jej w dokładnie określonych warunkach pracy. Pomoże to zapewnić, że nie zawiodą podczas wykonywania pełnego testu z cennymi okazami.

#4 - Brak optymalizacji procesu etykietowania

Automatyzacja to najbardziej efektywny sposób optymalizacji etykietowania w laboratorium. Zautomatyzowane systemy etykietowania mogą wykonywać wiele funkcji, w tym etykietowanie, nakładanie/odejmowanie kapsli i dozowanie płynów, co pozwoli zaoszczędzić czas i wysiłek, a tym samym zapewni więcej czasu na wykonywanie innych, ważniejszych zadań. Zautomatyzowane systemy drukowania i nakładania zazwyczaj współpracują z drukarkami termotransferowymi, choć niektóre z nich wykorzystują również drukarki termiczne. Umożliwia to stosowanie wysokiej jakości etykiet termicznych i drukowanie wysokiej jakości kodów kreskowych, które z pewnością pozostaną możliwe do zeskanowania przez cały okres użytkowania.

#5 - Nieużywanie kodów kreskowych

Kody kreskowe to jeden z najlepszych sposobów na śledzenie próbek i zapasów. Nic dziwnego, że większość laboratoriów przemysłowych integruje etykiety z kodami kreskowymi z systemem zarządzania informacjami laboratoryjnymi (LIMS) w celu generowania identyfikowalnych produktów i dokumentacji. W placówkach IVF zaczęto nawet stosować elektroniczne systemy świadczące (EWS), połączone z etykietami z kodami kreskowymi, aby zapewnić, że próbki pacjentów nie zostaną pomieszane podczas procedury. Istnieje wiele różnych typów kodów kreskowych 1D i 2D, z których każdy ma swoje zalety i wady. Skanowanie próbek do systemu LIMS, który działa jak katalog dla zapasów i przepływu pracy, ułatwia śledzenie dużych partii próbek, zwłaszcza gdy wymagają one przetwarzania w wielu etapach.

#6 - Instalacja oprogramowania do etykietowania, które nie spełnia Twoich potrzeb

Jeśli kupiłeś drukarkę i korzystasz z dołączonego do niej bezpłatnego oprogramowania, możliwe, że nie masz dostępu do wielu opcji kodowania kreskowego dostępnych w specjalistycznym oprogramowaniu do drukowania etykiet, takim jak BarTender™. Specjalistyczne oprogramowanie może zapewnić Ci takie opcje, jak drukowanie logo i wzorów, a także większą różnorodność w zakresie serializacji i kodów kreskowych. Możesz również posiadać niestandardową bazę danych informacji, którą należy zaimportować do oprogramowania do drukowania, co zazwyczaj jest możliwe tylko przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Ponadto, jeśli używasz systemu LIMS, sprawdź, czy jest on dostarczany z własnym oprogramowaniem do drukowania lub czy istniejące oprogramowanie do drukowania etykiet jest z nim zgodne.

#7 - Etykietowanie tylko dla siebie

Po zakończeniu pisania pracy dyplomowej i przyjęciu stanowiska w nowym laboratorium, projekt jeszcze się nie skończył. Ktoś niezmiennie będzie musiał przejrzeć Twoje dane, aby potwierdzić eksperymenty lub ocenić sposób ich wykonania, aby kontynuować swoje odkrycia. Niestety, śledzenie starych eksperymentów może być bardzo trudne, zwłaszcza gdy księgi laboratoryjne nie zostały odpowiednio uporządkowane, co utrudnia dopasowanie punktów danych z każdego eksperymentu do tabelarycznych wyników. Samo znalezienie okazu może wymagać zgadywania, jeśli nie są one odpowiednio ułożone. Dlatego nie należy po prostu oznaczać rzeczy w sposób, który tylko ty możesz rozszyfrować. Zamiast tego należy opracować system etykietowania próbek, wyników i zapasów, który będzie się składał z serializacji lub, najlepiej, kodów kreskowych 1D lub 2D. Zwiększy to identyfikowalność próbek, dzięki czemu każdy będzie mógł je znaleźć, a także poprawi zdolność do śledzenia i organizowania wyników.

#8 - Używanie etykiet termicznych w autoklawie

Jeśli w laboratorium używasz wielu etykiet termicznych, w tym tych przeznaczonych do drukarek DYMO, nie powinieneś umieszczać ich na kontenerach przeznaczonych do sterylizacji. Etykiety termiczne są pokryte barwnikiem leukocytarnym, który reaguje na ciepło. Drukarki termiczne precyzyjnie przykładają ciepło do etykiet, sprawiając, że barwnik leukocytarny na etykiecie staje się czarny. Niestety autoklawy również dostarczają wystarczająco dużo ciepła, aby etykiety stały się całkowicie czarne, maskując wszystkie informacje wcześniej na nich wydrukowane. Dlatego też, o ile celem nie jest ukrycie wrażliwych informacji, nie należy stosować etykiet termicznych na materiałach poddanych autoklawizacji. Etykiety termiczne są również wrażliwe na działanie chemikaliów, dlatego podczas wykonywania testów wymagających użycia rozpuszczalników takich jak ksylen, alkohol lub innych trudnych roztworów należy używać innego rodzaju etykiet.

#9 - Niewłaściwie oznakowane próbki w magazynie kriogenicznym

W laboratoriach, które przetwarzają setki, a nawet tysiące próbek dziennie, łatwo jest popełnić błąd. Prawdziwy problem pojawia się, gdy myślisz, że odpowiednio oznaczyłeś swoje fiolki, a następnie przechowujesz je w ciekłym azocie i zdajesz sobie sprawę, że próbki nie są prawidłowo zidentyfikowane. Po zamrożonych probówkach lub fiolkach nie da się pisać, nawet przy użyciu cryo markerów, co szczególnie utrudnia poprawienie błędu. Może wydawać się kuszące częściowe rozmrożenie probówki lub fiolki w celu ponownego oznaczenia, ale nigdy nie jest to dobry pomysł, ponieważ zamrażanie/rozmrażanie próbek prawdopodobnie zabije komórki lub pogorszy jakość próbki. Jedynym właściwym sposobem naprawienia tego błędu jest zastosowanie etykiet, które można przykleić do już zamrożonych kriogenicznie probówek, takich jak etykiety CryoSTUCK® , drukowane za pomocą drukarki termotransferowej.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w przemyśle chemicznym.i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych oraz w placówkach służby zdrowia.